spacer
spacer search

Ayrıntı Edebiyat
KÜRESEL HABERLEŞMENİN BOYUTLARININ DEĞİŞTİĞİ ÇAĞIMIZDA,
İNTERNETİN SEÇKİN E-DERGİSİ!

Search
spacer
bu sayı:
ayrıntı 45. sayı
Nisan/Mayıs 2006
kuruluş:20.5.2000
 
header
Ana Menü
ana sayfa
şiir
öykü
deneme
ilişki
erotik edebiyat
tanışalım
ödüller
bağlantılar
telif sözleşmesi
Arama...
Google
Web ayrinti.net
Komşular
nietzsche
yusuf alper
Arşiv
şubat 2006/44
Ocak 2006/43
Kas 2004/42
May 2004/41
Ock 2004/39
Kas 2003/38
Ağs 2003/37
Eyl 2003/36
Tem 2003/34
Nis 2003/33
Mar 2003/32
Ock 2003/30
Arl 2002/29
Kas 2002/28
Ekm 2002/27
Eyl 2002/26
Ağs 2002/25
Tem 2002/24
Nis 2002/22
Mar 2002/21
Ock 2002/20
Kas 2001/19
Ekm 2001/18
Eyl 2001/17
Ağs 2001/15
Tem 2001/14
Haz 2001/13
May 2001/12
Nis 2001/11
Kas 2000/07
Eyl 2000/05
Ağs 2000/04
Tem 2000/03
Haz 2000/02
Mayıs 2000/01
 
ana sayfa arrow tanışalım


Tanışalım

www.ayrinti.net 'in oluşum süreci


Engin Korelli


@yrıntı uzun, yorucu bir çalışma sonucunda oluştu ve Mayısın 20'sinde(2000) yayına girdi. Her dergi gibi @yrıntı'nın da bir tarihçesi var. İnternet sayfalarından oluşması bu durumu pek değiştirmiyor. O zaman, kısacık da olsa oluşuma değinmek ve okurlarımızla paylaşmak istiyorum.


İlk olarak Türkiye dışında her hangi adı sayılır ve iyi okunan bir yazın dergisinin oluşmaması, ikincisi uzun yıllardır Türkiye dışında da Türkçe yazan yeteri kadar yazar, çizer, kültür adamı olmasına karşın, yazın eylemiyle, yazın ortamını birleştiren bir platform oluşmaması, var olan kimi güzel oluşumların ya bölgesel kalışı ve adını duyuramaması ya da yazın yaşamlarının -ne yazık ki- kısa sürmesi, bizi böyle bir girişimi başlatmamıza neden oldu. Burada örnek olarak şiir-lik >Berlin'den Gültekin Emre'nin çıkardığı, adından da belli olan o güzelim, eşsiz şiir-lik dergisi. Ardından > die Brücke < -Köprü- anlamına gelen, Necati Mert'in Saarbrücken'de çıkardığı, yabancılar konusunu irdeleyen, bir taraftan da sanat edebiyat, özellikle de bol şiir sunan bir dergi. Hala çıkıyor. Yalnızca Almanca yayımlanıyor. Uzun süre gözden kaybettik yeniden buluştuk. Saydıklarım dışında Ruhr bölgesinde çıkan "Dergi" bunlardan bir kaç tanesi. Adını duymadığım, ya da unuttuğum bir sürü girişim vardır mutlaka. Ancak başta da belirttiğim gibi, gelişmeden ya da daha sonradan ortalıktan kayboldular. Yalnız bir tanesi var ki şapka çıkarmak gerekir önünde. Frankfurt'ta çıkmaya başlayan, sonra da Türkiye'ye sıçrayan ve elimize yayınlandıktan bir kaç ay sonra ulaşan, Ergin Erkiner'in çıkardığı, YAZIN dergisi. YAZIN bir yazın ortamı oluşturdu mu, onu Ergin Erkiner'e soracağız tabii ki.

Bu gelişmelerin dışında her ne hikmetse, günlük, haftalık, aylık gazete girişimleri de çok dayanamadan, ortadan yok oldular Avrupa'da. Örnekse "8. gün". "Cumhuriyet" ise tökezleyerek de olsa, düşüp kalkarak da olsa, yayın yaşamına devam ediyor Türkiye desteğiyle. "Evrensel" ve "Özgür Politika" gibi, belirli bir politik görüşü yayan gazeteleri bu oluşumların dışında tutuyorum. Onlar belirli bir örgüte dayandıkları için yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Ayrıntı'yı ilk olarak yazılı basın olarak yayınlama düşüncesi ise 1998`lere dayanıyor. Arif Tunç'la bir araya gelerek bir şiir ve öykü dergisi çıkarmaya karar veriyoruz önce. Daha sonra bu taslağı, var olan teknolojiyi kullanarak, daha fazla kişiye seslenme, daha çok okuyucuya yönelme isteğiyle bütünleştirerek bir çizi üstü dergisine dönüştürüyoruz 1999'unortalarında. Bu düşüncelerimizi diğer yazar-çizer dostlarımıza ise ayrıntı pişmeye başladığında, Ağ (Web) sayfası oluşmaya, bir şeylere benzediğinde açıyoruz. İlk olarak Neu- İsenburg'dan şair arkadaşımız Ali Asker Barut'u arıyoruz. "Hele yapın, bir görelim" diyor, ilk önce. Daha sonra da senin çok sevdiğin "Kardan Anne" şiirini koyabilirsin ilk sayıya diye ekliyor. Gültekin Emre ne de olsa bir dergi adamı. O'nu sarıyor düşünce. Hemen o eşsiz tecrübelerini koyuyor ortaya. "Bu işe herkes sıfırdan başlamasın. Bizim de bir birikimimiz var, tanıdığımız, yazar çizer dostlarımız, uzun yıllardır bir yerlere gelmiş, yayın yaşamımız var. O nedenle de biz de buradan destekleyelim, oluşuma katılalım da ayakları yere sağlam bassın " diyor Gültekin. Habib Bektaş da internette bir yayın olayına sıcak bakıyor. İçten bu oluşumu destekleyeceğini ve elindeki yayına hazır bir dosyasını vereceğini söylüyor. Öyle de yapıyor. Kısa, yalın, bize neredeyse kendimizi unuttuğumuz bir yerde, sürrealist bir dille, küçük öykülerini anlatıyor. Umarız yakında internet üzerinde ses olarak duyabileceğimiz bir örgütlenmeyi de yakalayalım da, onun güzel yalın dilinden haz alalım. (şimdilik çok yakında diye, umudumu pekiştiriyorum.)

Saarbrücken'den Dursun Kazan, her konuda destek olacağını yineliyor. Geliyor, görüşüyoruz. Tanıdığı şairleri de bu işe katıyor geç kalmadan. Hamburg'dan Servet Ziya Çoraklı "böyle bir oluşumun yanındayım. Kitaplarımdan şu şiirleri katın denizinize" diye desteğini gönderiyor. Ancak İstemese de, ilişkiyi sık sürdüremiyoruz daha sonra. Ardından Roni Margulies; Londra'dan, Küçük İskender; İstanbul'dan, Ayten Mutlu, İstanbul'dan; Derya Önder, Salih Aydemir, Sefa Ersel, İstanbul'dan; Şakir Doğan, Berlin'den; Nuri Sağlam, Höchberg'den; Bourdaux'dan Aytekin Karaçoban; Düsseldorf'tan Ali Özenç Çağlar; bundan sonra duyanlar oluşumu kucaklıyor hemencecik. Kimisi yazmak yayımlatmak, kimisi diğer yazanları da aramıza katmak için aralarında yarışıyorlar açıkçası.

Eleştiri, çeviri şiirler, politik yazılar, denemelerle ilgili Frankfurt Johann Goethe Üniversitesi'nde bir grup okulu bitirmiş ve öğrenciyle bir kaç toplantı yapıyoruz ardından. Kimler neleri yapabilir, ne konularında yazabilir, tartışıyoruz az çok. Uzun sürüyor biraz da bu tartışmalar. Daha sonra Frankfurt Sanat Sevenler İnisiyatifi oluşuyor. Frankfurt'ta sanat eylemlerini eşgüdümünü sağlayacak, sanat eylemini ortaya koyacak bir girişim olarak.

Daha sonra da okumalar örgütlüyoruz üst üste. Frankfurt'un kültür-sanat- edebiyat ortamına yeni bir soluk geliyor. Çeşitli yazarlarımız gelip gidiyor. şiir dinletileri, öykü- deneme okumaları derken, Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı da bizim için ele geçmez bir fırsat oluyor, hem ayrıntı'yı tanıtmak, hem de Yeni yazarları platformumuza katmak için.

Almanya Türkiyeli Yazarlar Grubu 'nun kuruluşu da ayrı bir yazının konusu.

Böyle bir oluşum da yeni yazarların kucaklanmasında ayrı bir işlev oluşturuyor.


19 Mayıs 2000
gültekin emre

Frankfurt Johann Wolfgang von Goethe Üniversitesi'nde Seminer: Gültekin Emre, " Almanya'da Türk şiiri"
20 Mayıs 2000
gültekin emreali asker barut engin korelli arif tunç dursun kazan
gültekin
emre
ali asker
barut
engin
korelli
arif
tunç
dursun
kazanFrankfurt Johann Wolfgang von Goethe Üniversitesi'nde, Şiir Günü. Katılanlar: Gültekin Emre, Ali Asker Barut, Engin Korelli, Arif Tunç, Dursun Kazan.

18 Ekim 2000
şakir doğan /berlingülbahar kültür /Bremen gürkan kesici /berlin /ölüm :2004 nuri sağlam / Nürnberg
şakir
doğan
gülbahar
kültür
gürkan
kesici
nuri
sağlam
ali asker barut
 
ali asker barutgültekin
emre
engin
korelli
 

Frankfurt Johann Wolfgang von Goethe Üniversitesi'nde, "Şiir ve Tartışma". "Almanya'da Türk Edebiyatı var mı?" Katılanlar: Gültekin Emre (Berlin), Ali Asker Barut (Neue Isenburg), Gülbahar Kültür (Bremen), Engin Korelli (Frankfurt), Nuri Sağlam (Höchberg), şakir Doğan, (Berlin), Gürkan Kesici (Berlin)

19 Mayıs 2001, Frankfurt şehir Kütüphanesi'nde, Ayrıntı'nın Birinci Kuruluş Yılı, şiir toplantısı.

Katılanlar: Istanbul'dan Küçük İskender (Sağdan 1.), Berlin'den Gültekin Emre (Sağdan 2.), Londra'dan Roni Margulies (Sağdan 3.), Neue Isenburg'dan Ali Asker Barut (Sağdan 4.), Frankfurt'tan Engin Korelli (Sol başta.)

10 Ekim 2001 tarihinde, , Frankfurt Şehir Kütüphanesinde!
ayten mutlu, gülseli inal, melike öztürk ve yaprak zihnioğlu "osmanlidan günümüze kadin sairler" konulu semposiumdalar.
ayten mutluyaprak zihnioglu gülseli inal
ayten mutlusolda, çeviri: hayrünisa /
ortada: yaprak zihnioğlu
melike öztürk
ve gülseli inal

ayrıntı 2 yaşına giriyor! 17.5. 2002 tarihende Frankfurt'ta okuma.
özkan mert armin sensercemil kavukcu engin korelli adil demirtaş
özkan mert armin senser (Ch) georg tumbaris (Gr.) engin korelli adil demirtaş

22 Kasim 2002 Tarihinde Frankfurt Kütüphanesinde Türkiye'den Öykülerimizle bir akşam...

özcan karabulut
sema kaygusuzalper akcam cemil kavukcu
özcan karabulut
sema kaygusuz
alper akcam
cemil kavukçu

ayrıntı 3 yaşında /Frankfurt Şehir Kütüphanesinde, Şairler Buluşması. Tarih: 30 Mayıs 2003. Çalgılarıyla ise Adil Demirtaş...
metin cengiznadja einzmann Harry Oberländer engin korelli adil demirtaş
metin cengiz
nadja einzmann
harry oberländer
engin korelli
adil demirtaş

4 kasım 2003 tarihinde Ayrinti redaktörlerinden şair Aytekin Karaçoban ile bir okuma
aytekin karaçoban
aytekin karaçoban4 Aralik 2003 tarihinde Bejan Matur ile bir okuma...


bejan matur
bejan
matur

Fareniz elinizde olsun. Tıklayıp takip edin etkinlikleri. [e.k.]

 
spacer
Anket
Yeni görünümümüzü nasıl buldunuz?
 
Popüler
Son Eklenen Yazılar

 
© 2014 Ayrıntı Edebiyat
Hosting Cruise
spacer